تبلیغات
اجرای با کیفیت همایش و جُنگ ها - مجری گری و اجرای برنامه
اجرای با کیفیت همایش و جُنگ ها
موسسه موج هنر انواع همکاری در جشن ها و همایش ها : 09153052079
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM


آداب مجری گری و فن بیان

سخنرانی: مهارتهای مختلف كلامی، هنرهای تأثیر گذاری هستند كه انسانها را در بیان و معرض مباحث و مسائل گوناگون شخصی و عمومی و سازمانی یاری می كنند اهمیت و كاربرد هنرهای بیانی تنها مربوط به زمان و عصر حاضر نیست بلكه از پیدایش انسان و آغاز زندگی اجتماعی نشان و سابقه و اثر دارد. با این همه اهمیت این مقوله بیش از توجه و رویكردی است كه به آن می شود و با اینكه فواید و تأثیرات شگرف آن مورد قبول خاص و عام است. از نظر آموزش فنون سخنوری در سطح مدارس و دانشگاه ها تلاشی جدی صورت نگرفته است. امروزه اقسامی از هنرهای كلامی در سطح كلان جامعه به طور عام و در مراكز رسانه های جمعی و همایش های سازمان به طور خاص جلوه های عینی و كاربردی دارد.

برای اینكه اقسام مختلف مهارتهای كلامی را بشناسیم و با كارایی ها و مشخصات آنها آشنا شویم آنها را به صورت دسته بندی شده در زیر مجموعه عنوان كلی «‌سخنوری »‌ قرار می دهیم. بنابراین واژه سخنوری شامل و در برگیرنده اقسام مختلف فنون كلامی است كه عبارتند از سخنرانی، مجری گری همایش ها, میز گرد، مناظره و مؤلف، گویندگی اخبار، ‌برنامه ها، ‌تفسیر خوانی و گزارشگری رادیو  و تلویزیون، اینك به تبیین و توضیح هر یك می پردازیم زیرا این فنون و مهارتها درحقیقت جزو لوازم امور اجرایی در واحدهای ارتباطی محسوب می شود علاوه بر آنكه مورد استفاده همگان نیز می تواند قرار بگیرد.

باقی مباحث در ادامه مطلب
مراد از سخنرانی ارایه و بیان مباحث مبسوط یك موضوع توسط یك شخص است. گفت وگوهای معمولی خانه و كوچه و بازار یا تعالیم درسی كلاسها و امثالهم سخنرانی محسوب نمی شوند.

معمولا سخنران با دعوت یا اعلام قبلی و در مراسمی كه به مناسبتی بر پا شده است در حضور جمعی از شنوندگان یا نمایندگان رسانه های جمعی سخنرانی می كند. ارایه مقاله های علمی - آموزشی در همایشهای تخصصی و عمومی نیز از مقوله سخنرانی های مذهبی و اجتماعی در حسینیه ها، مساجد، مجالس وعظ، جشن و عزاداری است .

سخنرانی ها به طور  عمده علمی، دینی، تشریفاتی، قضایی، نظامی، ‌سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و در یك تقسیم بندی دیگر، عادی یا شور انگیز است.

در وصف و فواید خوب سخن گفتن و بیان كلام زیبا شواهد و توضیحات زیاد ضرورت ندارد چه امری است كه مورد اتفاق آرای عمومی است و به اصطلاح همگان را از آن خوش آید.

آداب سخنرانی

یك سخنران، ‌برای اینكه در ایراد سخنان خود موفق باشد - به این معنی كه در شنوندگان و بینندگان تأثیر بگذارد و آنها با خاطره های خوش مجلس را ترك گویند و نكات و عناوینی از سخنرانی را به یاد بسپارند و چه بسا كه در احوال و آثار و كردارشان ملحوظ دارند- می باید ملاحظاتی را مد نظر داشته و آدابی را رعایت كنند كه عمده آنها به این قرار است :

1- آراستگی ظاهری - لباس و كلاه و عینك و آنچه كه به پوشش و احیانا زینت های پوششی مربوط است باید متناسب با اوضاع و احوال زمانه، سن، جنس و موقعیت سخنران باشد، نه جلف و سبك و نه گران و سنگین. البته پاكیزگی و زیبایی متعارف از لوازم آراستگی است.

2- سلامت جسمی - بی شك بیماریهای جزیی و كلی حتی یك سردرد معمولی یا خستگی مفرط می تواند درنحوه ارایه یك سخنرانی تأثیر منفی بگذارد و شخص را كم توان و بی قرار سازد. در این وضعیت ها شنوندگان ناسلامتی و ناراحتی ناطق را معمولا درك می كنند و در همدردی ناخودآگاه با او كمتر به سخنانش گوش می دهند و سخنران نیز به راحتی از عهده بیان كلمات و جملات بر نمی آید.

3- آرامش روانی - اضطراب و استرسهای مختلف، تشویش خاطر، احساس نداشتن امنیت، ‌احساس ترس، نسیان مزمن و ... از تأثیرات مطلوب یك سخنرانی میكاهد .

سخنرانان باید قبل از شروع سخنرانی از آمادگی ذهن و روان خود اطمینان پیدا كنند.

4- گستردگی اطلاعات- مثل معروف بی مایه فطیراست دراینجا تداعی می شود چنانچه همه نكات و شیوه ها و تكنیكهای اساسی اجرای یك خطابه و نطق رعایت شود اما سخنران در باره موضوعی كه مورد بحث اوست و موضوع های مرتبط با آن اطلاعات كمی داشته باشد سخنرانی خوب نخواهد داشت.

5- بسامی و گشاده رویی این اصل هم در فرایند سخنوری كاملا بدیهی و روشن است كه هیات و قیافه خشك ، تلخ و عبوس یك سخنران از مقبولیت كلامش می كاهد و سخنانش به اصطلاح به دل نمی نشیند بویژه اگر صاحب سخن به طور طبیعی از چهره مناسب و خوشی برخوردار نباشد. ترشرویی ناكامی را دو چندان می سازد.

6- دوری از اطاله كلام - مجموعه بیانات یك سخنران نباید از میزان متعارف و حوصله شنوندگان بیشتر باشد. رعایت وقت و زمان مناسب یكی از عوامل موفقیت در سخنرانی است .

7- معتقد بودن به كلام - سخنرانی كه به سخنان خود ایمان نداشته باشد نمی تواند با ریا كاری، فكری، حرفی و سخنی را به دیگران بقبولاند. شگفتا كه مخاطبان خیلی زود این نكته را در لحن و كلام سخنران كشف می كنند و در می یابند.

8- فصاحت و بلاغت - به طور خلاصه منظور از فصاحت، روانی و قابل فهم و درك بودن كلام و بلاغت، خوش آهنگی و گرم و مطبوع بودن كلام است.

9- تسلط بر كلام - كسانی كه در سخنرانی به طور دایم ، دنبال جمله و كلمه ای می گردند و رشته سخن از دستشان در می رود بر كلام خود مسلط نیستند.

10- پرهیز از بریده گویی- اِ اِ كردن و مِن و مِن كردن بیان را زشت می كند . در ضمن باید دانست كه حروف فارسی با صدا وبی صدا است . با صدا مثل آ، ای، اُ، اَ، اِ، او،بی صدا مثل ب، پ، ث، ق ، كلمه هایی مانند«‌یا »‌و «‌مو» كشش بیشتری دارد تا «‌سر » و «‌پل» بعضی كلمه ها كشش زیادتری دارند مانند «آزرم» « سیمرغ» و «‌درود»‌ سخنران باید با تمرین به اندازه كشش هجاها واقف باشد و تناسب آنها را رعایت كند.

11- خونسردی و تعدیل رفتار - به طور كلی حالت طبیعی و عادی بهترین وضعیت برای ایراد سخنرانی است . پرحرارت تر نشان دادن خود و حركات زیاد دست و سر، سخنرانی را مصنوعی جلوه می دهد و نازیبا می سازد. بدیهی است گاهی ایجاد شور انگیزی برای هدف های مشخصی مثل جنگ و دفاع ایجاب می كند كه مطلب و سخن با حرارت بیشتری ادا شود.

12- پرهیز از تقلید- بعضی چون از نحوه سخنرانی دیگری خوششان می آید در سخنرانی خود از او تقلید می كنند. این عمل بی خردانه است و رشته سخن سرایی رااز دست سخنران خارج و كل برنامه سخنرانی را خدشه دار می سازد.

13- رعایت مكث های به موقع - بیان سلسله وار و بدون وقفه مطالب خسته كننده است هم برای سخنران و هم برای شنونده. لذا برای گیرایی نطق و همچنین كمك به تنفس رعایت مكث های كوتاه و به موقع ضرورت دارد.

14- تناسب صدا - كوتاهی و بلندی صدای سخنران و به طور كلی میزان صدای او نیز باید با اوضاع و احوال مجلس از جهات مخالف متناسب باشد.

15- باز بودن مجاری صدا - قبل از سخنرانی نوشیدن جرعه ای آب ولرم و در دسترس بودن لیوان آب بر روی میز خطابه واستفاده از گلو و حنجره را بز و صاف و هموار می سازد.

16- انتقال احساس به شنوندگان - سخنران ماهر و مجرب با رعایت جمیع جهات و انجام حركات موزون و موقع شناسی باید بتواند علایق و احساسات خود را به شنوندگان منتقل كند. نوع مطلب :
برچسب ها : مجری گری، سخنران، سخنرانی، مجری حرفه ای،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 12 آذر 1392 :: نویسنده : موسسه موج هنر
سه شنبه 2 مرداد 1397 02:03 ب.ظ
9415
جمعه 17 آذر 1396 01:00 ق.ظ
Hello would you mind stating which blog platform you're working
with? I'm looking to start my own blog soon but
I'm having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and
I'm looking for something completely unique.
P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!
جمعه 3 آذر 1396 05:05 ب.ظ
وو که غیر معمول بود من فقط یک نظر فوق العاده طولانی نوشتم اما پس از کلیک روی ارسال نظر من نشان نداد.
Grrrr... خوب من این همه چیز را دوباره نوشتن نمی کنم. به هر حال، فقط می خواستم بگم
وبلاگ عالی!
سه شنبه 30 آبان 1396 06:25 ب.ظ
هی آیا می دانید اگر هر پلاگین برای کمک به آنها ایجاد کند
بهینه سازی موتور جستجو؟ من تلاش می کنم وبلاگم را برای برخی از کلمات کلیدی هدفمند رتبه بندی کنم، اما من هستم
موفق نشدم. اگر می دانید از هر سهم لطفا به اشتراک بگذارید.
قدردانی آن
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:38 ب.ظ
Hello there! I simply wish to offer you a huge thumbs up for your excellent info you have right here on this post.

I am coming back to your website for more soon.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:37 ق.ظ
Greetings from California! I'm bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
I enjoy the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:28 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for games
سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 12:17 ق.ظ
باسلام.ازاینکه مطالب زیبایی در خصوص فنون مجری گری داشتید سپاسگذارم..پایدار باشید.
سه شنبه 12 آذر 1392 12:37 ب.ظ
یه سایت معروف بهترین جا واسه تبلیغه . مخصوصا وقتی رایگان باشه . این سایت وبلاگ شما را تبلیغ می کنه و آمار وبلاگتون رو هر روز افزایش میده .فقط کافیه باهاش تبادل لینک کنی.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

موسسه موج هنر با عوامل هنری مختلف مثل مجری، فیلمبردار، گروه نمایشی، سیستم صوت، نوازنده موسیقی، قاری قرآن، شعبده باز و ... آماده برگزاری مراسمات شما با کیفیت و شرایط مطلوب می باشد. جهت اطلاعات بیشتر تلفنی(09153052079) و یا با ایمیل honarmoj@gmail.com در ارتباط باشید.
شماره ثبت رسمی: 4073
مدیر وبلاگ : موسسه موج هنر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :